18 odcinek Podcastu Prowincjonalnego poświęcony jest ludzkiej ciekawości z ludzkim dramatem i katastrofą w tle. 

Jezioro Mucharskie. Na przełomie wieków nikt chyba nie wierzył w to, że uda się tę tamę w końcu wybudować. I pewnie by się nie udało, gdyby nie przełomowe wydarzenie, którego byłem świadkiem. W sierpniu 2003 roku z mikrofonem odwiedziłem ten największy plac budowy w Małopolsce, by wziąć udział w uroczystym przerzuceniu koryta Skawy do wydrążonych w skale sztolni. 

W 2002 roku papież Jana Paweł II po raz ostatni odwiedził Polskę. Mało kto wie, że papież-Polak nosił buty, które od 1982 roku dostarczał mu szewc ze Stanisławia Dolnego!

W kwietniu 2002 roku w pogoni za dźwiękiem trafiłem do więzienia. 

Czternasty odcinek Podcastu Prowincjonalnego to opowieść o tym, jak na prowincji podgląda się niebo!

Niespokojne mamy lato tego roku. Podobnie jak 20 lat temu, w wielu miejscach ludzie muszą zmagać się ze skutkami gwałtownych burz, ulew, znów gdzieniegdzie osunęła się ziemia. W 13 odcinku Podcastu Prowincjonalnego przenosimy się do Lachowic w Małopolsce. W piątek, 27 lipca 2001 r. na skutek długotrwałych opadów deszczu w Lachowicach koło Suchej Beskidzkiej osunęło się kilkanaście hektarów ziemi i skał z góry Pierchałowa, zabierając ze sobą całe osiedle domów.

To była niedziela 5 maja maja 2002 roku. Od uderzenia pioruna zapalił się zbiornik z ropą naftową w rafinerii w Trzebini. Rozpoczęła się walka strażaków z ogniem. Gdzieś obok, spora grupa dziennikarzy walczyła z kolei o informacje.

Kamienny święty na obrotowej platformie strzegł kiedyś pielgrzymów podążających w stronę kalwaryjskiego klasztoru a w XVIII wieku był świadkiem pojmania Maurycego Beniowskiego. Był też świadkiem smutnego końca konfederatów, którzy zawiśli na drzewach w pobliskim lesie, straceni przez Rosjan.

Dwór w Graboszycach to niepozorne, ale bardzo ciekawe miejsce. Miał wielu właścicieli, ale najsłynniejszą jego mieszkanką była Ewa Henrietta Ankwiczówna, wielka sympatia naszego narodowego wieszcza, Adama Mickiewicza, pierwowzór Ewy Horeszkówny z Pana Tadeusza oraz Ewy z III części Dziadów. To dla niej napisał Do mego cziczerone i Do H***.

Polskie podcasty, jaki podcast polecacie, wartościowe podcasty, podcast prowincjonalny

Skąd biorą się absurdy w naszym otoczeniu? Tak myślę, że z bylejakości, z niedoczytania, z bycia papieskim bardziej niż sam papież. Ich źródłem jest też wszelki wypadek, a czasem biorą się z głupoty i braku empatii, po prostu. Z niektórych można się pośmiać, inne zaś mocno utrudniają życie. Otoczeni jesteśmy absurdami, na prowincji niestety też.

Podcast prowincjonalny, polskie podcasty, dróżki kalwaryjskie misteria podcast Łukasz Dziedzic najciekawsze polskie podcasty

W 2002 roku po raz pierwszy byłem świadkiem kalwaryjskich misteriów i powiem wam, że to trzeba zobaczyć, a najlepiej dołączyć do tej wielkiej drogi krzyżowej.

W piątym odcinku Podcastu Prowincjonalnego odwiedzimy dworek Emila Zegadłowicza w Gorzeniu koło Wadowic. 

Samochód prezydenta Mościckiego był piękny, ale kierowca nie pozwalał do niego wsiadać! 

podcast prowincjonalny polskie podcasty mysiorowa dziura

Jesteście ciekawi, co robili młodzi ludzie zanim nastała era YouTube'a i TIK-TOK'a? Eksplorowali okolicę. 

podcast prowincjonalny

Jest 13 dzień września 1944 roku. Załoga amerykańskiego bombowca B 24 LIBERATOR wybiera się w swoj pożegnalny lot. Po zakończeniu tej misji oddają broń i wracają do Stanów, do swoich rodziców, dzieci, żon, narzeczonych, przyjaciół.

Ausbruchrura to specjalny przyrząd do straszenia milicjantów na rondach. Instalowana jest (Ausbruchrura) w szczególnych pojazdach, takich jak np. TALOR. Zapraszam na premierę! Pierwszy odcinek Podcastu Prowincjonalnego jest już dostępny!

Taka wizyta odbywa się według pewnego schematu, jak jakiś rytuał. Przywitanie, raporty, zwiedzanie, rozmowy z obywatelami, słowa otuchy i wsparcia, konferencja prasowa, pożegnanie.

podcast prowincjonalny zaprasza Łukasz Dziedzic odcinek 3

Sprzedawczyni w mojej ulubionej małej księgarni poinformowała mnie ostatnio, że odkąd pracuje w tym miejscu, czyli od dwudziestu lat, nigdy mapy nie sprzedawały się tak, jak teraz. W tym odcinku Podcastu Prowincjonalnego relacja z mojej górskiej wędrówki z mikrofonem.