8 września 2022 odeszła Elżbieta II, Z Bożej łaski królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej posiadłości i terytoriów, głowa Wspólnoty, obrończyni wiary. Zjednoczone Królestwo pogrążyło się w żałobie. Zgodnie ze zwyczajem następca tronu Książę Karol, w wieku 73 lat został królem. Karol III, jeszcze jako książę odwiedził nasz kilka razy. Miałem ogromną przyjemność obsługiwać wizytę księcia w małopolskim Stryszowie w 2002 roku.

12 marca 2022 roku rosyjskie wojsko wystrzeliło osiem rakiet w kierunku jaworowskiego poligonu wojskowego. Zginęło 35 osób, ponad 130 zostało rannych. Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa, bo taką nazwę nosi cel rosyjskiego ataku, znajduje się ok. 30 kilometrów od Lwowa, 20 kilometrów od granicy z Polską i 12 kilometrów od domu Yulii, bohaterki 23 odcinka podcastu prowincjonalnego.

W 22 odcinku Podcastu Prowincjonalnego przenosimy do Zatora w Małopolsce. Tym razem nie sięgam do mojego nagraniowego archiwum. Jest 8 marca 2022 roku.

Wyobraźmy sobie, że epidemia dopada nas w roku 2001. 

Jest styczeń 2022 roku. Zbliża się XXX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W moim nagraniowym archiwum odnalazłem zapis licytacji największej w Polsce papieskiej kremówki.

19 odcinkiem pożegnam 2021 rok, bardzo ważny rok, bo to pierwszy rok działalności Podcastu Prowincjonalnego. Jeszcze jest świątecznie, jeszcze jest noworocznie i niech tak zostanie jak najdłużej.

18 odcinek Podcastu Prowincjonalnego poświęcony jest ludzkiej ciekawości z ludzkim dramatem i katastrofą w tle. 

Jezioro Mucharskie. Na przełomie wieków nikt chyba nie wierzył w to, że uda się tę tamę w końcu wybudować. I pewnie by się nie udało, gdyby nie przełomowe wydarzenie, którego byłem świadkiem. W sierpniu 2003 roku z mikrofonem odwiedziłem ten największy plac budowy w Małopolsce, by wziąć udział w uroczystym przerzuceniu koryta Skawy do wydrążonych w skale sztolni. 

W 2002 roku papież Jana Paweł II po raz ostatni odwiedził Polskę. Mało kto wie, że papież-Polak nosił buty, które od 1982 roku dostarczał mu szewc ze Stanisławia Dolnego!

W kwietniu 2002 roku w pogoni za dźwiękiem trafiłem do więzienia. 

Czternasty odcinek Podcastu Prowincjonalnego to opowieść o tym, jak na prowincji podgląda się niebo!

Dwór w Graboszycach to niepozorne, ale bardzo ciekawe miejsce. Miał wielu właścicieli, ale najsłynniejszą jego mieszkanką była Ewa Henrietta Ankwiczówna, wielka sympatia naszego narodowego wieszcza, Adama Mickiewicza, pierwowzór Ewy Horeszkówny z Pana Tadeusza oraz Ewy z III części Dziadów. To dla niej napisał Do mego cziczerone i Do H***.

Taka wizyta odbywa się według pewnego schematu, jak jakiś rytuał. Przywitanie, raporty, zwiedzanie, rozmowy z obywatelami, słowa otuchy i wsparcia, konferencja prasowa, pożegnanie.

Niespokojne mamy lato tego roku. Podobnie jak 20 lat temu, w wielu miejscach ludzie muszą zmagać się ze skutkami gwałtownych burz, ulew, znów gdzieniegdzie osunęła się ziemia. W 13 odcinku Podcastu Prowincjonalnego przenosimy się do Lachowic w Małopolsce. W piątek, 27 lipca 2001 r. na skutek długotrwałych opadów deszczu w Lachowicach koło Suchej Beskidzkiej osunęło się kilkanaście hektarów ziemi i skał z góry Pierchałowa, zabierając ze sobą całe osiedle domów.

Polskie podcasty, jaki podcast polecacie, wartościowe podcasty, podcast prowincjonalny

Skąd biorą się absurdy w naszym otoczeniu? Tak myślę, że z bylejakości, z niedoczytania, z bycia papieskim bardziej niż sam papież. Ich źródłem jest też wszelki wypadek, a czasem biorą się z głupoty i braku empatii, po prostu. Z niektórych można się pośmiać, inne zaś mocno utrudniają życie. Otoczeni jesteśmy absurdami, na prowincji niestety też.

W piątym odcinku Podcastu Prowincjonalnego odwiedzimy dworek Emila Zegadłowicza w Gorzeniu koło Wadowic. 

To była niedziela 5 maja maja 2002 roku. Od uderzenia pioruna zapalił się zbiornik z ropą naftową w rafinerii w Trzebini. Rozpoczęła się walka strażaków z ogniem. Gdzieś obok, spora grupa dziennikarzy walczyła z kolei o informacje.

Podcast prowincjonalny, polskie podcasty, dróżki kalwaryjskie misteria podcast Łukasz Dziedzic najciekawsze polskie podcasty

W 2002 roku po raz pierwszy byłem świadkiem kalwaryjskich misteriów i powiem wam, że to trzeba zobaczyć, a najlepiej dołączyć do tej wielkiej drogi krzyżowej.

podcast prowincjonalny

Jest 13 dzień września 1944 roku. Załoga amerykańskiego bombowca B 24 LIBERATOR wybiera się w swoj pożegnalny lot. Po zakończeniu tej misji oddają broń i wracają do Stanów, do swoich rodziców, dzieci, żon, narzeczonych, przyjaciół.

Kamienny święty na obrotowej platformie strzegł kiedyś pielgrzymów podążających w stronę kalwaryjskiego klasztoru a w XVIII wieku był świadkiem pojmania Maurycego Beniowskiego. Był też świadkiem smutnego końca konfederatów, którzy zawiśli na drzewach w pobliskim lesie, straceni przez Rosjan.

podcast prowincjonalny polskie podcasty mysiorowa dziura

Jesteście ciekawi, co robili młodzi ludzie zanim nastała era YouTube'a i TIK-TOK'a? Eksplorowali okolicę. 

podcast prowincjonalny zaprasza Łukasz Dziedzic odcinek 3

Sprzedawczyni w mojej ulubionej małej księgarni poinformowała mnie ostatnio, że odkąd pracuje w tym miejscu, czyli od dwudziestu lat, nigdy mapy nie sprzedawały się tak, jak teraz. W tym odcinku Podcastu Prowincjonalnego relacja z mojej górskiej wędrówki z mikrofonem.