19 odcinkiem pożegnam 2021 rok, bardzo ważny rok, bo to pierwszy rok działalności Podcastu Prowincjonalnego. Jeszcze jest świątecznie, jeszcze jest noworocznie i niech tak zostanie jak najdłużej.

W tym odcinku przeniesiemy się w czasie o 20 lat, do Bożego Narodzenia 2001 roku. Jeśli chodzi o przestrzeń, to udamy się do Kalwarii Zebrzydowskiej by przyjrzeć się betlejemskiej szopce, która od wielu, wielu lat przyciąga ludzi do tego miejsca. Głównie rodziny z dziećmi. Nic dziwnego, mnóstwo ruszających się figurek, dźwięki, szum wody, i co roku jakiś nowy element.

Dziś szopka ma ponad 150 elementów, czyli w ciągu 20 lat, jakie minęły od nagrania, nieco się powiększyła. Ale nie o liczby i statystyki tutaj chodzi. Inauguracja szopki odbywa się zawsze tuż przed pasterką. W bazylice gaśnie światło, celebrans uroczyście wnosi figurkę Dzieciątka. Po dojściu do szopki rozpoczyna się śpiew fragmentu Martyrologium Romanum mówiącego o czasie i miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Po zakończeniu śpiewu kapłan kładzie figurę w żłóbku, szopka rozbłyska światłem i rozpoczyna się śpiewanie kolędy.

Za zdjęcia do ilustracji odcinka dziękuję ojcu Tarsycjuszowi Jędrzejowi Bukowskiemu, bernardynowi z Kalwarii Zebrzydowskiej. A moim rozmówcą, 20 lat temu był ojciec Melchior Cichy.

Żeby podnieść wartość edukacyjną Podcastu dodam, że pierwsza bożonarodzeniowa szopka powstała we włoskim Greccio, a wykonał ją Giovanni di Pietro di Bernardone czyli św. Franciszek z Asyżu.

Gdybyście akurat byli gdzieś w pobliżu, to garść informacji praktycznych: szopkę można oglądać codziennie od 6:00 do 17:45, w soboty i niedziele do 18:00. Mechanizmy uruchamiane są pomiędzy nabożeństwami w Bazylice.

Więcej informacji na: https://kalwaria.eu/aktualnosc/zwiedzanie-szopki

Za wsparcie w 2021 roku dziękuję moim patronom z patronite.pl: Instytutowi Nauki Lektikon, Elżbiecie, Joli, Alfredowi, Filipowi i Markowi.

Dziękuję za wszystkie maile, komentarze, lajki, subskrypcje. W Nowym Roku życzę wszelkiego dobra w niepoliczalnych ilościach. Do usłyszenia! 

Zdjęcie odcinka: Szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej. Fot. o. Tarsycjusz Bukowski