podcast prowincjonalny

Jest 13 dzień września 1944 roku. Załoga amerykańskiego bombowca B 24 LIBERATOR wybiera się w swoj pożegnalny lot. Po zakończeniu tej misji oddają broń i wracają do Stanów, do swoich rodziców, dzieci, żon, narzeczonych, przyjaciół.

Startują z bazy we Włoszech i lecą w stronę Polski. Rutynowa, wydawać by się mogło, misja: bombardowanie niemieckich instalacji przemysłowych oraz zdjęcia i filmy bowiem do zwykłej, dziewięcioosobowej załogi dołączyli wyjątkowo: operator kamery i fotograf. 

Sześciorgu z nich nie udaje się jednak wrócić do domu. Po ostrzelaniu z ziemi oraz bitwie w powietrzu samolot spada na pole w Zygodowicach, niedaleko Wadowic. Płonące paliwo z samolotu oblewa młodą dziewczynę, która pracowała w polu. Dziewczyna umiera po kilku dniach. 

Gromadzeniem pamiątek po tym tragicznym wydarzeniu od 30 lat zajmuje się Zygmunt Kraus z Wadowic. 

W swoim prywatnym muzeum gromadzi także pamiątki związane z lotnikam i żołnierzami pochodzącymi z  Wadowic oraz lotnikami amerykańskimi, którzy walczyli w powietrzu nad Polską.

PATRONITE: https://patronite.pl/podcastprowincjonalny

Za wsparcie dziękuję Instytutowi Nauki Lektikon: https://www.lektikon.edu.pl/

oraz Markowi i Teresie.

Doping moich synów: Maćka i Wojtka, ich wiara w moje możliwości, troska o nowe "lajki", radość z nowych "subów" i wyświetleń - bezcenne!

Strona: https://podcastprowincjonalny.pl/

Podcast Prowincjonalny na facebook'u:

https://www.facebook.com/podcastprowincjonalny

Podcast Prowincjonalny na instagramie:

https://www.instagram.com/podcast_prowincjonalny

Zdjęcie odcinka znalazłem w kilku miejscach w sieci i mam problem z ustaleniem autora i właściciela, za co z góry przepraszam.

Odcinek dostępny jest także na Spotify, na Apple Podcasty i w Podcastach Google.