8 września 2022 odeszła Elżbieta II, Z Bożej łaski królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej posiadłości i terytoriów, głowa Wspólnoty, obrończyni wiary. Zjednoczone Królestwo pogrążyło się w żałobie. Zgodnie ze zwyczajem następca tronu Książę Karol, w wieku 73 lat został królem. Karol III, jeszcze jako książę odwiedził nasz kilka razy. Miałem ogromną przyjemność obsługiwać wizytę księcia w małopolskim Stryszowie w 2002 roku.

Książę Karol odwiedził słonecznikową farmę należącą do Jadwigi Łopaty, Pretekstem była nagroda Goldmana, którą otrzymała Jadwiga Łopata, założycielka Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi. Nagroda Goldmana nazywana jest ekologicznym Noblem. Przy okazji nagrody mieszkanka Stryszowa poznała sir Juliana Rose, który jest przyjacielem Karola i tak, w czerwcu 2002, Książę Karol pojawił się w tej miejscowości. Jest czwartek, 13 dzień czerwca 2002 roku. W Stryszowie wyczuwa się podniecenie. Asfalt na drodze prowadzącej do Sunflower Farm jeszcze ciepły. Przy lądowisku na przylot śmigłowców czekają Wójt Jan Wacławski, Jadwiga Łopata, sir Julian Rose, dziennikarze, strażacy oraz funkcjonariusze BOR oraz kilkudziesięciu mieszkańców Stryszowa. Śmigłowiec z księciem na pokładzie ląduje ł na polu obok zagrody. Pierwsze swoje kroki książę kieruje... w stronę mieszkańców Stryszowa właśnie. Niestety z tego spotkania w moim archiwum zachowały się jedynie skromne fragmenty. Znalazłem też kilka zdjęć autorstwa Mirosława Gawędy i Grzegorza Spisaka. Za wsparcie podcastu na patronite.pl dziękuję Elżbiecie i Alfredowi. Zachęcam do słuchania poprzednich odcinków i zapraszam na następne. Do usłyszenia! God Save the King!

W odcinku wykorzystałem efekty dźwiękowe: bandersn4tch oraz Fronbondi_Skegs z serwisu Pixabay a także głos speakera telewizji BBC, która jako pierwsza poinformowała oficjalnie o śmierci Elżbiety II.