Jest styczeń 2022 roku. Zbliża się XXX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W moim nagraniowym archiwum odnalazłem zapis licytacji największej w Polsce papieskiej kremówki.

Licytacja przeprowadzona została, a jakże, na wadowickim Rynku. 13 stycznia 2002 roku zbieraliśmy pieniądze na ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi. To był X Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W całej Polsce udało się zebrać wówczas 26 291 937 zł. 100 zł z tej kwoty to pieniądze wylicytowane w Wadowicach. Jest mroźna, styczniowa niedziela, przenosimy się na Rynek w Wadowicach.

W 2002 roku papieska kremówka w Wadowicach kosztowała 2 zł. Dziś za kremówkę zapłacić trzeba przynajmniej 6 złotych. 

Licytację prowadził Marek Studnicki, harcerz, społecznik, konferansjer, przewodnik wycieczek, regionalista, poeta, człowiek obdarzony wyśmienitym poczuciem humoru, zawsze wesoły, człowiek, który w zanadrzu miał nieskończoną ilość anegdot. Marek zmarł w wieku 63 lat, w nocy, z 26 na 27 listopada 2019 roku.

A Orkiestra gra dalej i grac będzie do końca świata i jeden dzień dłużej. W tym roku jestem szefem orkiestrowego sztabu, zamiast prośby o wsparcie podcastu na patronite.pl proszę o to, byście wrzucili jakiś pieniądz do orkiestrowej puszki. Na przykład do wirtualnej puszki mojego sztabu: https://eskarbonka.wosp.org.pl/jt16mq

Do usłyszenia w kolejnym odcinku. Sie ma!

Za wsparcie dziękuję moim patronom z patronite.pl: Instytutowi Nauki Lektikon, Elżbiecie, Joli i Alfredowi.