18 odcinek Podcastu Prowincjonalnego poświęcony jest ludzkiej ciekawości z ludzkim dramatem i katastrofą w tle. 

W lipcu tego roku holenderska Limburgia spustoszona została przez katastrofalną powódź. Ogromne straty, dziesiątki tysięcy ewakuowanych mieszkańców, tysiące ludzi zaangażowanych w pomoc powodzianom i... tysiące gapiów. W Limburgii doszło do tego, że niektórzy dzwonili do hoteli i pytali, czy są dostępne są pokoje, z których można podziwiać powódź. Zjawisko to nazwane zostało turystyką powodziową albo szerzej turystyką katastrof i znane jest od bardzo dawna. Czytając wiadomości z Limburgii przypomniałem sobie o tym, że zajmowałem się podobną sprawą. Sięgnąłem więc do mojego archiwum i odnalazłem nagrania. 18 odcinek Podcastu Prowincjonalnego poświęcony jest ludzkiej ciekawości z ludzkim dramatem i katastrofą w tle. 

Wracam do 2001 roku, wracam do Lachowic w Małopolsce. 27 lipca 2001 roku w tej miejscowości uaktywniło się ogromne osuwisko. Gwałtowne osunięcie się ziemi trwało około 15 minut. Na szczęście nie było ofiar w ludziach, ale straty materialne były ogromne. Z powierzchni ziemi zniknęło kilkanaście domów. Opowiadałem o tym w 13 odcinku PP. Pierwsi na miejscu pojawili się oczywiście strażacy. Byłem jednym z pierwszych dziennikarzy, którzy dotarli w ten dzień do Lachowic. Relacje pojawiły się błyskawicznie w mediach, w efekcie akcja ratownicza jeszcze się nie zakończyła, jeszcze mieszkańcy i strażacy ratowali pozostały dobytek, a na miejscu już pojawili się pierwsi powodziowi turyści. W niedzielę, 29 lipca, do Lachowic przyjechało ich tak dużo, że ruchem musiała kierować policja.

Na szczęście, oprócz gapiów i ciekawskich, do Lachowic dotarła także ogromna fala ludzkiej dobroci i życzliwości, w postaci pomocy materialnej.

Za udostępnienie archiwalnych fotografii dziękuję Sołtysowi Lachowic, Grzegorzowi Krawczykowi.

Tak osuwisko wyglądało w 2006 roku. Zdjęcia dzięki uprzejmości Marka Mrugacza ze Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej.

Dziękuję moim Patronom: Instytutowi Nauki Lektikon, Joli, Elżbiecie i Alfredowi. Zachęcam do wsparcia podcastu na patronite.pl.

PATRONITE: https://patronite.pl/podcastprowincjonalny

Zdjęcie odcinka: Osuwisko w Lachowicach. Fot. Grzegorz Krawczyk.

Strona: https://podcastprowincjonalny.pl/​

Podcast Prowincjonalny na facebook'u: https://www.facebook.com/podcastprowincjonalny

Podcast Prowincjonalny na instagramie: https://www.instagram.com/podcast_prowincjonalny