W 2002 roku papież Jana Paweł II po raz ostatni odwiedził Polskę. Mało kto wie, że papież-Polak nosił buty, które od 1982 roku dostarczał mu szewc ze Stanisławia Dolnego!

W sierpniu 2002 roku papież Jana Paweł II po raz ostatni, jak się potem okazało, odwiedził Ojczyznę. Cała Polska żyła tą pielgrzymką i przygotowaniami do niej. Na trasie papieskiej podróży znalazła się m.in. Kalwaria Zebrzydowska a to był mój teren. W archiwum znalazłem kilka nagrań z tamtego okresu. Próby lądowania papieskich śmigłowców na stadionie MKS Kalwarianka, wizyta ministra spraw wewnętrznych Krzysztofa Janika, inspekcja komisji z Watykanu, zabezpieczenie trasy przejazdu, wspomnienia,  wędrówki do miejsc związanych z papieżem, do stolarskich warsztatów, gdzie wykonywane były papieskie fotele, przewidywania i gdybania, co do przebiegu wizyty, jednak w tym odcinku podcastu prowincjonalnego odwiedzimy szewski warsztat w Stanisławiu Dolnym, miejscowości niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej. Moim rozmówcą jest Stanisław Żmija, który od 1982 roku robił papieżowi-Polakowi buty.

Rodzinna firma Żmijów w Stanisławiu Dolnym działa po dziś dzień. Pan Stanisław ze względu na stan zdrowia przekazał swoje obowiązki synowi Maciejowi (na zdjęciu poniżej), któremu przy okazji bardzo dziękuję za udostępnienie zdjęć.

Dziękuję moim Patronom: Instytutowi Nauki Lektikon, Joli, Elżbiecie i Alfredowi. Zachęcam do wsparcia podcastu na patronite.pl.

PATRONITE: https://patronite.pl/podcastprowincjonalny

Zdjęcie odcinka: Stanisław Żmija wręcza buty papieżowi. Zdjęcie ze strony zmija.eu

Strona: https://podcastprowincjonalny.pl/​

Podcast Prowincjonalny na facebook'u: https://www.facebook.com/podcastprowincjonalny

Podcast Prowincjonalny na instagramie: https://www.instagram.com/podcast_prowincjonalny