Czternasty odcinek Podcastu Prowincjonalnego to opowieść o tym, jak na prowincji podgląda się niebo!

To pierwsze, zupełnie świeże nagranie w podcaście, co nie znaczy, że moje nagraniowe archiwum się wyczerpało. Na pewno będę do niego wracał. Tymczasem cieszę się, że w końcu mogłem wziąć mikrofon do ręki i ruszyć w teren. Od wielu lat w Kalwarii Zebrzydowskiej i okolicach niewielka grupa pasjonatów zajmuje się obserwacją nieba. Od czasu do czasu spotykają się i próbują do swojej pasji przekonać innych, zapraszają gości, wspólnie obserwują gwiazdy, mgławice, galaktyki i planety. W środę, 17 sierpnia 2021 roku, w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej, zorganizowane zostały kolejne już Kalwaryjskie spotkania z astronomią. Były teleskopy wycelowane w niebo, była także opowieść Pawła Warchała z Krakowa o jego astronomicznej podróży do Namibii. Bardzo ucieszyłem się z zaproszenia na to spotkanie.

W nagraniu wykorzystałem utwory innego astronoma, pisarza i muzyka, Przemysława Rudzia (Przemek, bardzo dziękuję!) z płyty Cosmological tales (Through The Planck Era, The God Particle's Dance, Let There Be Light, Islands Of The Universe, We Live Here, Disputable Future).

O swoim pierwszym teleskopie i zapachu farby opowiadał Marcin Piwowarczyk.

PATRONITE: https://patronite.pl/podcastprowincjonalny

Instytutowi Nauki Lektikon: https://www.lektikon.edu.pl/​ oraz Elżbiecie, Alfredowi i Joli. Szczególne podziękowania dla Janusza Deblessema i całej drużyny Radia Danielka

Zdjęcia w filmie oraz w poście: Jarek Leski (Mgławica NGC6992, Galaktyka NGC 6946 przysłonięta pyłami naszej galaktyki, kompleks mgławic wodorowych i ich potoczne nazwy "Bąbel", "Grota", "Kałamarnica")

Strona: https://podcastprowincjonalny.pl/

Podcast Prowincjonalny na facebook'u: https://www.facebook.com/podcastprowincjonalny

Podcast Prowincjonalny na instagramie: https://www.instagram.com/podcast_prowincjonalny